Πρόσωπα
Κερδίζει τις αγορές το αγουρέλαιο
![Κερδίζει τις αγορές το αγουρέλαιο Κερδίζει τις αγορές το αγουρέλαιο](/thumbnail?filepath=/contentfiles/all/elaiolado.jpg&width=200)
Σαν πείραμα ξεκίνησαν πριν από τρία χρόνια, ο Γιάννης και ο Παναγιώτης Σκιαδάς, στο Στρέφι Μεσσηνίας, να βγάζουν λάδι στο ελαιοτριβείο τους έναν μήνα πριν αρχίσει η ελαιοκομική περίοδος.
Τα ορτύκια της «Άρτεμις»
![Τα ορτύκια της «Άρτεμις» Τα ορτύκια της «Άρτεμις»](/thumbnail?filepath=/contentfiles/all/ananiadis.jpg&width=200)
Όταν το 1985 ο κ. Γρηγόρης Ανανιάδης ξεκίνησε να ψάχνει τί είναι ορτύκι, το καφετί μικρό πουλάκι με τα πιτσιλωτά αυγά, στην Ελλάδα δεν υπήρχε σχεδόν τίποτα.
![Η γεωργική έρευνα πλάι στον αγρότη Η γεωργική έρευνα πλάι στον αγρότη](/thumbnail?filepath=/contentfiles/all/elia.jpg&width=200)
Το Ινστιτούτο Ελιάς και Υποτροπικών Φυτών Χανίων (ΙΕΥΦΧ) ιδρύθηκε το 1961, όταν άρχισε να γίνεται αντιληπτή στη χώρα μας η αναγκαιότητα της έρευνας για την αγροτική ανάπτυξη.
![«Ξεφουσκώνει» το όνειρο της επιστροφής στη φύση «Ξεφουσκώνει» το όνειρο της επιστροφής στη φύση](/thumbnail?filepath=/contentfiles/all/agrotes1.jpg&width=200)
Για πολλούς νέους, το πρόγραμμα διανομής αγροτικής γης του υπουργείου Αγροτικής Ανάπτυξης φαντάζει η λύση στα προβλήματά τους. Τί γίνεται όμως όταν οι συμμετέχοντες δεν έχουν όλοι την ίδια τύχη και κάποιοι παίρνουν μη αξιοποιήσιμα χωράφια;
![Ένας ΠΑΟΚτζής… ζάχαρη Ένας ΠΑΟΚτζής… ζάχαρη](/thumbnail?filepath=/contentfiles/all/savvidis.jpg&width=200)
Όσο δυναμικά μπήκε στο ελληνικό ποδόσφαιρο και στον ΠΑΟΚ ο κ. Ιβάν Σαββίδης, άλλο τόσο δυναμικά επιχειρεί να επεκταθεί και σε άλλες δραστηριότητες και μάλιστα στον πολύπαθο πρωτογενή τομέα.
![Αντώνης Βεκρής: Από την Αμοργό στις αγορές του κόσμου Αντώνης Βεκρής: Από την Αμοργό στις αγορές του κόσμου](/thumbnail?filepath=/contentfiles/all/vekris.jpg&width=200)
Η Αμοργός είναι εκτός από τόπος καταγωγής και η μεγάλη του αγάπη. Και κάθε φορά που επισκέπτεται το νησί ο 65χρονος Αντώνης Βεκρής, παρατηρεί
![O επίμονος μελισσοκόμος O επίμονος μελισσοκόμος](/thumbnail?filepath=/contentfiles/all/mugdanalevros.jpg&width=200)
Οι μέλισσες είναι από μόνες τους εργατικές, αλλά όταν βρεθούν στα χέρια ενός… ανήσυχου μελισσοκόμου, αποδίδουν «χρυσάφι».
![ΕΑΣ Πρέβεζας: Mάχη για να βγει από το τούνελ ΕΑΣ Πρέβεζας: Mάχη για να βγει από το τούνελ](/thumbnail?filepath=/contentfiles/all/liolis.jpg&width=200)
Πριν από λίγες μέρες η Ένωση Αγροτικών Συνεταιρισμών Πρέβεζας γύρισε σελίδα με την ανάδειξη στη θέση του προέδρου του αγροτοκτηνοτρόφου τον κ. Γεράσιμο Λιώλη