Προϋπόθεση ο πιστοποιημένος σπόρος για την καταβολή της συνδεδεμένης ενίσχυσης σκληρού σίτου
![Προϋπόθεση ο πιστοποιημένος σπόρος για την καταβολή της συνδεδεμένης ενίσχυσης σκληρού σίτου Προϋπόθεση ο πιστοποιημένος σπόρος για την καταβολή της συνδεδεμένης ενίσχυσης σκληρού σίτου](/thumbnail?filepath=/contentfiles/all/koukoulopoulos.jpg&width=600)
Αναγκαία προϋπόθεση για την καταβολή της συνδεδεμένης ενίσχυσης σκληρού σίτου από το 2015 με την εφαρμογή της νέας ΚΑΠ, θα είναι και η χρήση πιστοποιημένου σπόρου από τους καλλιεργητές, δήλωσε ο αναπληρωτής υπουργός Αγροτικής Ανάπτυξης και Τροφίμων, Πάρις Κουκουλόπουλος, με αφορμή σχετικά ερωτήματα παραγωγών.
O κ. Κουκουλόπουλος τόνισε ότι για τη διατήρηση και τη βελτίωση της ποιοτικής παραγωγής του σκληρού σίτου της χώρας είναι αναγκαία η χρήση πιστοποιημένου σπόρου.
«Στο πλαίσιο αυτό», συμπλήρωσε, «δεν είναι δυνατό να γίνουν δεκτά αιτήματα καλλιεργητών για χρήση μικρότερης ποσότητας σπόρου σκληρού σίτου ανά στρέμμα από όση μέχρι σήμερα προϋπέθετε η καταβολή του ποιοτικού παρακρατήματος, με βάση το άρθρο 68 του καν. 73/2009 που ανερχόταν σε 10 κιλά πιστοποιημένου σπόρου ανά στρέμμα.
Επομένως, η ελάχιστη ποσότητα παραμένει στα ίδια επίπεδα των 10 κιλών ανά στρέμμα, όπως ίσχυε μέχρι σήμερα».
Γεωργαντάς: Ψυχή της γης μας η Ελληνίδα αγρότισσα
Το σημαντικό ρόλο που διαδραματίζει η Ελληνίδα αγρότισσα στην πρωτογενή παραγωγή, αλλά και τη προσφορά της στην ελληνική κοινωνία και...
Γεωργαντάς: Ψυχή της γης μας η Ελληνίδα αγρότισσα
Το σημαντικό ρόλο που διαδραματίζει η Ελληνίδα αγρότισσα στην πρωτογενή παραγωγή, αλλά και τη προσφορά της στην ελληνική κοινωνία και...
Γεωργαντάς: Ψυχή της γης μας η Ελληνίδα αγρότισσα
Το σημαντικό ρόλο που διαδραματίζει η Ελληνίδα αγρότισσα στην πρωτογενή παραγωγή, αλλά και τη προσφορά της στην ελληνική κοινωνία και...